sobota, 23 maja 2015

Balony na wyzwanie w Mixed Media Palace// Hot air balloons for the challenge on Mixed Media Place

 
Hejka :) Nietypowo w sobote wieczór bo i nietypowy wpis :D
Jakiś czas temu zaczęłam kompletować swój przybornik twórczy. Dokupiłam farb, preparatów i innych dobroci. Jednak czasu na tworzenie nie wiele.... Wyzwanie na Mixed Media Place idealnie wpasowało się z tematem i było idealnym impulsem, którego mi brakowało by zabrać się do dzieła :D 
Some time ago I started to assemble my creative kit. I bought paints, crayons and other goodness. However,  I got not much time to create ....The challenge on the Mixed Media Place fits right in with the theme and it was an ideal impulse, which I missed to get to work :D


 Wykorzystałam stronę w moim nowym Artjurnalu, na której testowałam swoje nowe nabytki i wykorzystałam turkusowo- niebieską stronę jako tło do mojej pracy :)
I used page in my new Artjournal on which I tested my new media and I used this turquoise - blue page as a background for my work :)
 

 

Wyzwanie ma na celu poczucie radości z rysowania tak jak to bywa w dzieciństwie. Pierwsze co mi przyszło na myśl wspominając dzieciństwo to fakt iż bardzo często mi się śniło że latam, bądź nad moją ulicą w wielkiej paradzie przefruwają najdziwniejsze maszyny. Dlatego dodatkowo wpis zatytułował " Ponieważ śniłam że latam" i zdecydowałam się narysować latające balony :)
The challenge is to sense the joy of drawing, as it happens in childhood.The first thing that came to my mind about my childhood is the fact that very often I dreamed that I fly, or on sky of my street  fly a big parade of strangest machines. Therefore, an additional  I add a sentiment  : "Because in my Dreams I could  fly," and decided to draw flying balloons :)
 
 
 Muszę przyznać że jestem bardzo zadowolona z wyniku :)
I must admit that I am very satisfied with the results :)
 
 
Użyte materiały/I used :
- Ecoline 
- Neocolor II
- Pentel  touch
- Uni-ball Signo broad
- Farby Akrylowe Amsterdam/ Amsterdam -Acrlilic Paint
- Art Crayon Marabu
- Kretki Akwarelowe Mondeluz / Aquarell Crayons Mondeluz
 
Pozdrawiam/ Cheers,
Aditu-Kasia
 
 

 

8 komentarzy:

 1. Beautiful page with a heartwarming sentiment! Thank you for joining the Mixed Media Place challenge!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you very much :) The Challange is incredible and it gave me so much joy of creation :)

   Usuń
 2. Τwow, your balloons are fantastic and I LOVE the sentiment! !!!! Thank you for sharing your work at Mixed Media Place!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Athanasia :) I'm a little bit afraid to write on my work, because I have a very ugly handwriting. But sometime you have to exceed these limits and begin to try... and it was not so bad ;p So I'm really glad that you like my sentiment :)

   Usuń
 3. Stunning page and the balloons are gorgeous! Fabolous details! Thank you for joining our challenge at Mixed Media Place!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wowsers! This is fantastic! Thank you so much for joining the Mixed Media Place challenge!

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepięknie namalowane! I cudowna opowieść za tym stoi. Dzięki za podzielenie się - bardzo inspirujące! I dziękuję za to, że wzięłaś udział w wyzwaniu Mixed Media Place.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gorgeous, love the fluffy clouds! Thanks for sharing with Mixed Media Place :)

  OdpowiedzUsuń